Menu
CZE
Infolinka +420 222 999 000
Plíce

Snižuje ozáření

míchy a druhé plíce

Protonová léčba snižuje riziko nežádoucích potíží

Protonová léčba karcinomu plic výrazně redukuje dávku záření na míchu, druhou zdravou plíci a ostatní orgány v hrudníku. Významně tak snižuje riziko vzniku rozvoje radiačního zánětu plic, který se může projevit například dechovými obtížemi.

Změny na plicích spojené s ozářením

Po ozáření hrudníku může dojít k zánětlivému postižení plicní tkáně, které může přejít v plicní fibrózu neboli zjizvení plic. Důsledkem je omezení dýchací plochy. Vznik pozdních vedlejších účinků je ovlivněn řadou faktorů, jako je velikost ozařovacího pole, velikost jednotlivé, ale i celkové dávky, frakcionace, celkový stav nemocného, ale i místními změnami v ozařované oblasti. K tomu, abychom snížili riziko zejména trvalých komplikací, je nutné znát toleranční dávky pro jednotlivé orgány a tkáně, tj. nejvyšší dávky záření, které ještě nezpůsobí nevratné změny na orgánech nebo tkáních. Jizvení a fibrózní změny v mezihrudí (mediastinu) mohou vést až k projevům městnání v horní polovině těla a k selhání pravého srdce.

Protonová terapie je volbou bez komplikací

Protonová terapie umožňuje výrazně redukovat výše uvedené nežádoucí účinky léčby, protože díky protonovému paprsku, který přesně nasměruje záření pouze do nádoru, ochrání zdravé tkáně a orgány v jeho okolí.

Chcete více informací o léčbě rakoviny plic?

‹ Zpět

Plíce

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů