Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Plíce

Snižuje ozáření

srdce a věnčitých tepen

Protonová terapie minimalizuje riziko srdečních potíží

Protonová léčba redukuje dávku záření na srdce: srdeční chlopně, věnčité tepny a srdeční svalovinu. Předchází tak vzniku srdečních onemocnění, poškození srdečního svalu, vzniku předčasné ischemické choroby srdeční nebo chlopenních vad.

Pozdní změny na srdci

Na srdečním svalu se po ozáření mohou objevit pozdní změny ve formě jizev. Mohou vést k poruchám srdečního rytmu, k přetížení srdce a nakonec k jeho selhání. Po ozáření mezihrudí může dojít ke kardiovaskulárním onemocněním, jako je vznik perikardiálního výpotku, kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu), poškození věnčitých tepen, arytmie a jiných dysfunkcí. Poškození je závislé na dodané dávce záření, ozářeném objemu srdce a je zhoršováno v souvislosti s předchozím srdečním onemocněním. Riziko poškození stoupá při kombinaci ozáření s chemoterapií.

Protonová léčba s minimem rizik

Protonový paprsek díky svým fyzikálním vlastnostem dokáže nasměrovat dávku záření pouze do nádoru, kde předá maximum své energie. Ozáření tkání před nádorem je minimální, stejně tak jako ozáření zdravých tkání a orgánů v těsném okolí nádoru. Proto umožňuje protonová léčba výrazně snížit vznik výše uvedených nežádoucích vedlejších komplikací a pozdních obtíží.

Chcete více informací o léčbě rakoviny plic?

‹ Zpět

Plíce

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde