Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Plíce

Co vás čeká na cestě za léčbou

Průvodce procesem léčby

Jak protonová léčba rakoviny probíhá?

Důležitou součástí procesu protonové léčby je její precizní naplánování. Nejprve absolvujete vstupní a diagnostická vyšetření v Protonovém centru, která jsou nezbytná pro přípravu ozařovacího plánu. Následně pro vás na míru připraví tým odborníků detailní ozařovací plán, který bude přesně uzpůsoben vašim potřebám. Poté již bude následovat samotná protonová terapie. Do našeho centra budete pravidelně docházet v přesně stanovených termínech. Ozařování protonovým paprskem proběhne během několik minut, ale včetně přípravy a konzultace strávíte v Protonovém centru přibližně hodinu.

Naši odborníci vás provedou celým procesem protonové léčby

Naše koordinátorky léčby i další odborníci vám jsou k dispozici od prvního kontaktu, kdykoliv v průběhu léčby až po její ukončení. Obrátit se na ně můžete na telefonním čísle +420 222 998 989. Naši lékaři mají dlouholeté zkušenosti v léčbě nádorových onemocnění a ochotně vám odpoví na jakékoliv dotazy a také vám vysvětlí výhody a rizika jednotlivých metod léčby.


Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření v Protonovém centru

Prvním krokem, který je nezbytný pro vaše případné zařazení do léčby, je vstupní bezplatné vyšetření neboli rozhovor s lékařem. Odborníci pražského Protonového centra nejprve posoudí váš současný zdravotní stav, vaši diagnózu, stadium onemocnění a na tomto základě určí, zda je pro vás protonová léčba karcinomu plic vhodná. Termín vstupního vyšetření si můžete sjednat u našich koordinátorek léčby na telefonním čísle +420 222 998 989 nebo prostřednictvím formuláře zde.

Diagnostika

Diagnostika

Většinu diagnostických přístrojů k vyšetření, která jsou nezbytná k přesné přípravě ozařování, máme v Protonovém centru k dispozici pod jednou střechou. Pro diagnostiku rakoviny plic využíváme magnetickou rezonanci (MR)pozitronovou emisní tomografii v kombinaci s počítačovou tomografií (PET/CT)

Plánování

Plánování léčby v Protonovém centru

Na základě výsledků diagnostických vyšetření pro vás tým odborníků Protonového centra sestaví individuální plán. Tento ozařovací plán pro vás bude připraven během 3-5 dnů.

Metoda řízeného nádechu zajistí přesnou polohu

V případě léčby rakoviny plic je nezbytné zajistit přesnou a reprodukovatelnou polohu nádoru při každém ozařování. To znamená, že je potřeba kontrolovat dech a dýchací pohyby. V Protonovém centru využíváme techniku ozařování v hlubokém nádechu, tzv. „Dyn´R“. Jedná se o prověřenou metodu s prokázanou účinností, která umožňuje eliminovat rozdíl v náplni plic při nádechu a výdechu v průběhu ozařování. Pacient si nejprve nacvičí zadržení dechu. Samotné ozařování je spuštěno pouze při nádechu.

Léčba

Léčba

Protonová léčba rakoviny plic probíhá ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Před každým ozařováním nejprve probíhá kontrola, kdy pečlivě překontrolujeme vaši polohu i umístění nádoru, ověříme ozařovací plány a veškerá další data, podle kterých se celé ozařování řídí. Konzultace s lékařem se uskuteční minimálně jednou týdně, na které lékař zkontroluje váš aktuální zdravotní stav a dosavadní průběh léčby.

Chcete více informací o léčbě rakoviny plic?

‹ Zpět

Plíce

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde